Říjen 2017

Entropia Universe - Cyrene

31. října 2017 v 9:26 | Talaniel |  Hry
Planeta Cyrene je zatím jedinou planetou, kterou mám po Calypso aspoň trochu prošlou. Je malá, má mraky questů a nějaký zajímavý gear.

Konkrétně tam spousta lidí cestuje kvůli lékárně (fapu) H.E.A.R.T. Quest-giver je severovýchodně od teleportu 0x101 Supply Depot (138503, 77283, 101), ale aby dal quest, je potřeba mu dodat 200 kusů "bone" a poté 75 kusů "bone-in-meat" Obojí lze získat buď lovem nebo koupí (apř. v aukci). Bone mi padlo z Tree Dragona, Bone-in-meat z Tide Clawa, ale velmi ojediněle.

Prý mají na Cyrene také zajímavé brnění, ale na to je potřeba vstup do tzv. Hubu, tj. 200 kusů A.R.C. Faction Badge. Na faction badge je řada questů, zatím grinduji ty, které jsou v terminálech jihovýchodně od teleportu Tans'Ta'Oh Outpost (133296, 74883, 109).

Zásadní taktika: na Cyrene je spousta questů s podobnými cíli: zabij X Merfolken, zabij Y Merfolken atd., tj. v rámci finanční úspory je vhodné mít na stejnou potvoru nebo těžený materiál více questů, ať se toho plní více najednou. Většina zajímavých quest-giverů je kolem A.R.C. Staging (138829, 77094, 112), Rookie Training Area (138774, 77670, 101), 0x101 Supply Depot (138449, 77211, 100) a Tans'Ta'Oh Outpost (133184, 75013, 109). Někteří zadavatelé jsou i u jiných TP nebo v divočině, vizte Entropia Wiki (i když některé informace mají nepřesné nebo zastaralé).

Sweating: na Cyrene sweatovací kruhy nebývají, ale je zde řada mobů, kteří mají hodně HP a málo trefují, např. prý weak paneleon (80 HP, 4 dmg), puny crystal pede (30 HP, 3 dmg), sprouted dire weed (50 HP, 5 dmg + dávají dodge). Arret (20 HP, 10 dmg) se prý dost trefuje, lepší na trénování defense než sweating.

Mlčení

30. října 2017 v 9:54 | Talaniel |  Srdeční záležitosti
Teď čtu zas po letech (no, to přeháním) svého oblíbence Karla Maye. Mám za sebou pár povedených humoresek (jako, won by se dneska mohl živit psaním dobrejch sitcomů) a teď louskám další, ale, sakra, ona není vůbec humorná. Je naopak velice, velice smutná. Je o dvou starších lidech, kteří se v mládí milovali, ale znesvářili se, rozešli se a oba zanevřeli na celý svět. Když se pak řízením osudu (resp. jejich služebnictva) dozvědí, že ten druhý je po smrti, nad jejich žalem se člověku svírá hrdlo. May, když chce, umí vzít za srdce.

Osamělé stárnutí je hrozné. Pozoruji to na svém dědovi. Je to skoro tři roky, co babička zemřela, a děda stále chřadne a zmenšuje se. Navíc se mu silně zhoršil zrak, takže veškeré jeho koníčky vzaly za své. Snažíme se s ním být, např. teď v sobotu jsme s ním jeli k mé tetě, jeho snaše, ale nestačí to. Nestačí. Je mi smutno. A lepší už to nebude.

A mlčení dvou blízkých srdcí není o nic lepší. Tady bohužel trapně opět musím myslet na L, i když to není stejná situace jako v Mayově příběhu. Musím jí napsat, nedá se nic dělat. Zkusím porušit mlčení a uvidím, co se stane. Horší už to nebude.

Entropia Universe

29. října 2017 v 8:31 | Talaniel |  Hry
Entropie, to je taky taková má srdeční záležitost. Avatara tam mám někdy od roku 2004 a s přestávkami hraju dodnes. Hlavní tahák této hry: peníze, tam vydělané, si může hráč převést do skutečného světa. Hlavní chyták: jako ve správném kasínu vyhrává house :-) Nebo-li v tomto případě výrobce. Proto je můj přístup takový, že hraju pro zábavu. Ano - už v tom mám utopených několik desítek tisíc korun, ale když prodám všechny předměty, mohu si peníze vybrat a moc velká ztráta to nebude.

O čem hra je? Je to sci-fi MMORPG s reálnou ekonomikou. Můžete ve hře lovit potvory, těžit suroviny a vyrábět předměty. To jsou hlavní oblasti činnosti. Bohatší hráči pak kupují virtuální části hry a mají z nich poté zisk - Calypso Land Deed, Land Area, asteroid, planeta :-)

Jak začít? Zaregistrovat se a stáhnout klienta: https://www.entropiauniverse.com/
Pozor na trik: Entropia Universe má několik "planet" a hráč si musí vybrat, kde začne. Osobně tak nějak pocitově doporučuji Calypso, protože je tam nejvíce hráčů, je nejstarší a největší.

Pro československého uživatele: když se dostanete do hry, v chatu se můžete připojit do kanálu #czsk:

/join #czsk

Tam je vždy nějaký veterán, který poradí :-)

A pro studijní typy: informace o hře: http://www.entropiawiki.com


Láska je svině

24. října 2017 v 7:53 | Talaniel |  Ostatní
Láska má mnoho podob. Láska partnerská, mezi rodiči a dětmi, sourozenecká. Láska k umění, ke zvířatům, ke zbraním, k práci. K jídlu. Může vést ke štěstí a k radostnému životu.

Láska má však i temnou stranu. Jak padlo v seriálu Voyager, láska je nejhorší emoce ze všech, protože vyvolává další ošklivé emoce. Smutek, nenávist, žárlivost. Láska je jako nemoc, zatemňuje mozek a vítězí nad rozumem.

Ba co hůře! V Bibli stojí, že "kořenem všeho toho zla je láska k penězům" (1 Timoteovi 6, 10), a jestli si mohou ateisti z Bible odnést alespoň jednu věc, tak je to tato. Přidružuje se k ní ještě láska k moci. Obě tyto zamilovanosti jsou to nejhorší, co trápí lidstvo. Většinu lidského utrpení za celou existenci lidstva lze svést na touhu po moci a bohatství.

Jde vůbec Evropskou unii reformovat?

19. října 2017 v 7:27 | Talaniel |  Ostatní
Teď o tom všichni politici melou. Více Evropy. Méně Evropy. Jednorychlostní. Dvourychlostní. Reformovat!

Ale jde to? Mě tak při svačině napadlo, že to je jako refaktorování (nebo refaktorizace, dle chuti) počítačových programů. Jak takový refaktoring probíhá? Najdete nějaké blitky v kódu, ujistíte se, že máte unit test a refaktorujete. Děláte to vlastně skoro neustále, protože je stále co zlepšovat. Pravidlo skautů: zanechte kód čistější, než v jakém stavu jste jej nalezli.

Čím větší a složitější je produkt (aplikace, program), tím může být refaktorování komplikovanější. Ovlivněno je více částí programu a chyby se mohou vyloupnout na místech, která nejsou pokryta testy. Když se ukáže, že je program v tak hrozném stavu, že by bylo refaktorování strašně drahé a nebezpečné, stojí za zvážení program nebo nějaký jeho modul napsat zcela znovu.

Srovnání s Evropskou unií je docela k mání - malý program je obec. Tam se reforma/refaktorování asi docela povede a nebude mít dopad na moc lidí. Město bude horší a celá země? To už reforma postihne takových lidí, že se nestane, že by byli všichni spokojeni.

A co Evropská unie? Ta už je tak velká, že by možná místo reforem stálo za to projekt zahodit a začít znovu. Jde to vůbec?

Srovnání ovšem v jednom ohledu kulhá. Nás programátory zachraňují unit testy, které během několika sekund řeknou, zda se reforma (refaktorizace) povedla. Nic takového ale v politice není. Jakýkoliv pokus o reformu má nejen okamžité dopady (a někdy ani ty ne), ale hlavně má dopady dlouhodobé a pozitiva či negativa se mohou projevit až za mnoho let.

Hm, takže na prvotní otázku se mi vlastně odpovědět nepodařilo. S čistým svědomím nelze říct ani ano, ani ne. Jediné, co můžeme, je pokusit se o to s tím vědomím, že chceme Evropu zanechat v lepším stavu, než v jakém je, ale jak tento lepší stav poznáme? Nijak. Nelze. Myslím, že jediné pravidlo, kterým by se politici měli řídit, je "Do no harm." a ukřivděným se pokusit vysvětlit svá rozhodnutí a vzít na sebe odpovědnost, pokud se časem ukáže, že bylo rozhodnutí špatné.

Anetiných pár míst

16. října 2017 v 22:05 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tak po skvělé zkušenosti s vlnou radosti došlo i na koupi DVD Pár míst a je to tak trochu zklamání. Pravda je, že Vzpomínka se mnou dělá divy, když si uvědomím, že je o její máti. A Aneta je sladká, když začne song mimo pořadí, nebo když jí pak spadne slide. DVD však oproti živáku Na vlně radosti působí monotónně a nevýrazně. Ano, já vím, že to má být akustický projekt, ale větší pestrost prostě chybí. Značná část koncertu je plná pomalých nebo ne zcela energických skladeb, takže místy sklouzává k nudě.

Největším zklamáním je pro mě asi interpretace skladby Hříšná těla, křídla motýlí. Možný důvod je ten, že je to kromě Vody živé jediná skladba, kterou opravdu znám. Všechny ostatní jsou pro mě kromě zkušenosti s DVD Na vlně radosti vlastně neznámé a akustické provedení tedy nekontrastuje se studiovým. Hříšná těla dle mě nejsou vhodnou skladbou pro akustické zpracování a asi se zde skladba vyskytuje hlavně z důvodu, že to byl tzv. hit. Hlavně by mě zajímalo, proč Aneta jinak frázuje, tím tu skladbu ze Jakubem Zitkem vlastně úplně změnili. A to nemluvím o tom, že zní toto provedení nějak uspěchaně (v duchu "už aby to bylo za námi...").

Na druhé straně ovšem stojí některé pecky, jako např. Poplach s padajícím slidem, nebo srdcervoucí Vzpomínka. Sympatický nápad se skrývá též ve hře na futrál, kterážto mj. ukazuje, jak některým skladbám perkuse vyloženě chybí, a proto je dle mě DVD Na vlně radosti o fous lepší.

Aneta na vlně radosti

5. října 2017 v 11:43 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tak už několik dní ujíždím na záznamu koncertu Anety Langerové Na vlně radosti. Začíná mě dost mrzet, že se mi za poslední dva roky nepodařilo ji vidět naživo, ale tento záznam je dost dobrá náhrada! Pravda, místo některých songů by se mi líbily jiné a Voda živá mi vyloženě leze krkem :-) Některé skladby však naprosto vyčnívají, ať již jde o "opener" Na Radosti, kdy Aneta jen sama sedí za klávesami a válí ozářena jediným reflektorem, nebo našlapanou Nevěstu s božím instrumentálním závěrem.

Líbí se mi její docela velká kapela. Na některých členech, nejvíce asi na Dorce Barové, je vidět, jak si užívají, a radost z hraní se promítá i do celkového zvuku. Některé je potěšením sledovat, nejvíc mě asi baví vousatý Rumcajs Martin Kopřiva, který podává skvělý výkon za škopky, nebo mladý Koller, mazlící se s triangly. Aneta také září. Je to už léta, co se vynořila v Superstar, a myslím, že za ty roky z ní vyrostla skvělá zpěvačka, interpretka i autorka. Matně si vzpomínám, že v Superstar občas měla problémy s intonací, ale ty jsou pryč. Sama Aneta v rozhovoru pro iReport řekla, že došlo jen k malým postprodukčním zásahům.

Tak mě tak napadá, jaké asi bude další studiové album? Nahrávka Na Radosti nasadila laťku hodně, hodně vysoko.

Rozhovory:
http://www.ireport.cz/clanky/rozhovory/aneta-langerova-interview-chci-aby-ve-mne-porad-vitezila-pravda-a-ferovost-vuci-okoli

Recenze:
https://kultura.zpravy.idnes.cz/na-vlne-radosti-aneta-langerova-recenze-fcz-/hudba.aspx?c=A170929_110125_hudba_ts
https://kultura.zpravy.idnes.cz/aneta-langerova-rozhovor-dvd-na-vlne-radosti-f3v-/hudba.aspx?c=A170929_104441_hudba_vha