Říjen 2017

Jde vůbec Evropskou unii reformovat?

Včera v 7:27 | Talaniel |  Ostatní
Teď o tom všichni politici melou. Více Evropy. Méně Evropy. Jednorychlostní. Dvourychlostní. Reformovat!

Ale jde to? Mě tak při svačině napadlo, že to je jako refaktorování (nebo refaktorizace, dle chuti) počítačových programů. Jak takový refaktoring probíhá? Najdete nějaké blitky v kódu, ujistíte se, že máte unit test a refaktorujete. Děláte to vlastně skoro neustále, protože je stále co zlepšovat. Pravidlo skautů: zanechte kód čistější, než v jakém stavu jste jej nalezli.

Čím větší a složitější je produkt (aplikace, program), tím může být refaktorování komplikovanější. Ovlivněno je více částí programu a chyby se mohou vyloupnout na místech, která nejsou pokryta testy. Když se ukáže, že je program v tak hrozném stavu, že by bylo refaktorování strašně drahé a nebezpečné, stojí za zvážení program nebo nějaký jeho modul napsat zcela znovu.

Srovnání s Evropskou unií je docela k mání - malý program je obec. Tam se reforma/refaktorování asi docela povede a nebude mít dopad na moc lidí. Město bude horší a celá země? To už reforma postihne takových lidí, že se nestane, že by byli všichni spokojeni.

A co Evropská unie? Ta už je tak velká, že by možná místo reforem stálo za to projekt zahodit a začít znovu. Jde to vůbec?

Srovnání ovšem v jednom ohledu kulhá. Nás programátory zachraňují unit testy, které během několika sekund řeknou, zda se reforma (refaktorizace) povedla. Nic takového ale v politice není. Jakýkoliv pokus o reformu má nejen okamžité dopady (a někdy ani ty ne), ale hlavně má dopady dlouhodobé a pozitiva či negativa se mohou projevit až za mnoho let.

Hm, takže na prvotní otázku se mi vlastně odpovědět nepodařilo. S čistým svědomím nelze říct ani ano, ani ne. Jediné, co můžeme, je pokusit se o to s tím vědomím, že chceme Evropu zanechat v lepším stavu, než v jakém je, ale jak tento lepší stav poznáme? Nijak. Nelze. Myslím, že jediné pravidlo, kterým by se politici měli řídit, je "Do no harm." a ukřivděným se pokusit vysvětlit svá rozhodnutí a vzít na sebe odpovědnost, pokud se časem ukáže, že bylo rozhodnutí špatné.

Anetiných pár míst

Pondělí v 22:05 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tak po skvělé zkušenosti s vlnou radosti došlo i na koupi DVD Pár míst a je to tak trochu zklamání. Pravda je, že Vzpomínka se mnou dělá divy, když si uvědomím, že je o její máti. A Aneta je sladká, když začne song mimo pořadí, nebo když jí pak spadne slide. DVD však oproti živáku Na vlně radosti působí monotónně a nevýrazně. Ano, já vím, že to má být akustický projekt, ale větší pestrost prostě chybí. Značná část koncertu je plná pomalých nebo ne zcela energických skladeb, takže místy sklouzává k nudě.

Největším zklamáním je pro mě asi interpretace skladby Hříšná těla, křídla motýlí. Možný důvod je ten, že je to kromě Vody živé jediná skladba, kterou opravdu znám. Všechny ostatní jsou pro mě kromě zkušenosti s DVD Na vlně radosti vlastně neznámé a akustické provedení tedy nekontrastuje se studiovým. Hříšná těla dle mě nejsou vhodnou skladbou pro akustické zpracování a asi se zde skladba vyskytuje hlavně z důvodu, že to byl tzv. hit. Hlavně by mě zajímalo, proč Aneta jinak frázuje, tím tu skladbu ze Jakubem Zitkem vlastně úplně změnili. A to nemluvím o tom, že zní toto provedení nějak uspěchaně (v duchu "už aby to bylo za námi...").

Na druhé straně ovšem stojí některé pecky, jako např. Poplach s padajícím slidem, nebo srdcervoucí Vzpomínka. Sympatický nápad se skrývá též ve hře na futrál, kterážto mj. ukazuje, jak některým skladbám perkuse vyloženě chybí, a proto je dle mě DVD Na vlně radosti o fous lepší.

Beznaděj

13. října 2017 v 15:07 | Talaniel |  Srdeční záležitosti
Milá L.,

budu se opakovat, ale moc mi chybíš. Škoda, že Ti to nemohu říct. Nikomu to nemohu říct, zbývá mi jen tenhle blog.

Dneska se zas užírám všemi těmi chybami, co se mi povedlo udělat, a skutečností, že je to beznadějné. Snažím se myšlenky na Tebe zahánět hudbou, prací a jinak, ale nefunguje to. Ráno se probudím a vzpomenu si na Tebe. Večer usínám a přemítám, jaké bude naše opětovné setkání, pokud k němu dojde.

Tedy - plánuješ stále návrat, že ano?

Tedy - pokud tam ještě stále budu. Sekretářka nejvyššího už ví, že uvažuju velmi silně o odchodu a že mě tam drží jediná věc, a tou je home office. Ptala se, jestli mi může nějak pomoci. Nemůže.

Je to k vzteku. Někdy mě ta situace opravdu hodně sere. Hodně. To se snadno řekne - hoď to za hlavu. Už mi z toho asi hrabe, asi jsem fakt na psychiatra :-) Proč na Tebe nedokážu zapomenout?

Měj se moc krásně, L.

Miluji Tě.

T.

Aneta na vlně radosti

5. října 2017 v 11:43 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tak už několik dní ujíždím na záznamu koncertu Anety Langerové Na vlně radosti. Začíná mě dost mrzet, že se mi za poslední dva roky nepodařilo ji vidět naživo, ale tento záznam je dost dobrá náhrada! Pravda, místo některých songů by se mi líbily jiné a Voda živá mi vyloženě leze krkem :-) Některé skladby však naprosto vyčnívají, ať již jde o "opener" Na Radosti, kdy Aneta jen sama sedí za klávesami a válí ozářena jediným reflektorem, nebo našlapanou Nevěstu s božím instrumentálním závěrem.

Líbí se mi její docela velká kapela. Na některých členech, nejvíce asi na Dorce Barové, je vidět, jak si užívají, a radost z hraní se promítá i do celkového zvuku. Některé je potěšením sledovat, nejvíc mě asi baví vousatý Rumcajs Martin Kopřiva, který podává skvělý výkon za škopky, nebo mladý Koller, mazlící se s triangly. Aneta také září. Je to už léta, co se vynořila v Superstar, a myslím, že za ty roky z ní vyrostla skvělá zpěvačka, interpretka i autorka. Matně si vzpomínám, že v Superstar občas měla problémy s intonací, ale ty jsou pryč. Sama Aneta v rozhovoru pro iReport řekla, že došlo jen k malým postprodukčním zásahům.

Tak mě tak napadá, jaké asi bude další studiové album? Nahrávka Na Radosti nasadila laťku hodně, hodně vysoko.

Rozhovory:
http://www.ireport.cz/clanky/rozhovory/aneta-langerova-interview-chci-aby-ve-mne-porad-vitezila-pravda-a-ferovost-vuci-okoli

Recenze:
https://kultura.zpravy.idnes.cz/na-vlne-radosti-aneta-langerova-recenze-fcz-/hudba.aspx?c=A170929_110125_hudba_ts
https://kultura.zpravy.idnes.cz/aneta-langerova-rozhovor-dvd-na-vlne-radosti-f3v-/hudba.aspx?c=A170929_104441_hudba_vha