Steven Wilson - Hand. Cannot. Erase.

6. listopadu 2017 v 21:15 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tentokrát se nejedná o jednu skladbu, ale rovnou o celé album. Mám ho za sebou dvakrát naživo a v obou případech naměkko :-) Velmi silný materiál a Steven prostě umí. A zkuste nebrečet, když víte, o čem je song Routine a ještě k němu na plátnu jede klip, nebo když to vše po hodině končí a vy víte, že máte za sebou naprosto skvělý zážitek, nebo když to začíná při druhém setkání a vy víte, že ten zážitek máte před sebou.


Hned téměř úvodní skladba 3 Years Older je prostě boží. Když ji Wilson s kapelou spustí, hned je knedlík v krku. Skvělá slova. "Shame on you for getting older every day". Nebo v titulní skladbě "Feeling guilty if we sometimes wanna be alone." - to mluví přímo z mého introvertního srdce. Nejlépe je mi osamotě s dobrou hudbou a někdy si to vyčítám. 3 Years Older je ukázkový model. Cituje velikány artrocku 70. let, hned v úvodu se nabízí například vzpomínka na Rush. Slyším i Genesis.

Titulní skladba Hand. Cannot. Erase. má popový nádech, což jí nijak neubírá na kvalitě. Přiznávám, že při prvním poslechu to byl trochu šok, ale nakonec se zaryla pod kůži. Kdo říká, že pop je špatný? A pak tu máme nejmelancholičtější kousek na albu, Perfect Life. Sladká píseň, lze-li toto slovo vůbec u hudby použít. A poté nejsmutnější Routine, která je o ženě, jíž zemřela celá rodina, a spásu hledá v rutině všedního dne. Pusťte si klip. Přes další stopy se nakonec dostává posluchač k další neveselé skladbě Happy Returns a závěru.

Jedno varování: toto je hudba, se kterou si sednete (nebo lehnete), zavřete oči a posloucháte. Není to "background music", natožpak "elevator music". Jedině tak si album skutečně užijete. Tedy za předpokladu, že vám podobná hudba není cizí. Já teda mám asi trochu úchylku na hudbu. Domnívám se, že ne každý dokáže hodinu ležet a jen poslouchat.


Namátkou jeden klip, na youtube je jich více (Hand. Cannot. Erase, Perfect Life)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikky Nikky | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 13:23 | Reagovat

Priznám sa, že som si to pustila na základe tohto tvojho článku :-) Veľmi príjemná muzika. Priala by som si rozumieť viac anglicky, takto si budem musieť pogoogliť slová, ktorým nerozumiem. Ďakujem ti.

2 Talaniel Talaniel | 8. listopadu 2017 v 14:35 | Reagovat

Není zač. Steven je skvělý. Další jeho pecka je The Watchmaker - ten je úplně neskutečný: https://www.youtube.com/watch?v=0PwB1Irgt4g

Případně také Drive Home - tam je naprosto libové sólo: https://www.youtube.com/watch?v=ycYewhiaVBk

Nebo skladba, na kterou mě Steven ulovil: Anesthetize jeho kapely Porcupine Tree: https://www.youtube.com/watch?v=iBfY86cktN0

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama