Elán - Nie sme zlí

22. srpna 2018 v 8:54 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Tak si zas možná dokonce po letech pouštím album Nie sme zlí slovenské kapely Elán a to je labuž! Podle mě jejich nejlepší album. A ta nostalgie! Vzpomínám si, jak si ještě jako sotva náctileté dítě album pouštím na gramofonu rodičů.


Když se rozjede syntezátorová linka v Teniskách, uši křičí slastí. Kdo je pod tím podepsaný? Jasně, Patejdl. Prostě Patejdl byl a je výborný skladatel. dokazují to i další skladby na albu: Môžeš ísť, H. Ch. Andersen. Stejně válí i Jožo Ráž: Kamaráti, Netrpezliví, Nie sme zlí... Na tom albu snad není špatný song a to je dost vzácné, domnívám se. Pravda, nostalgie určitě hodnocení zkresluje, ale nelze pánům upřít vysokou melodičnost, což je pro mě veledůležitý prvek hudby. Svižnější skladby skvěle riffují, pomalejší mají díky Patejdlovi a jeho syntezátorům lahodný zvuk.

Mé melancholické já tíhne spíš k věcem jako Môžeš ísť. Vlastně celá uzavírající trojice tvoří vrchol alba od smyčců v první přes klavír a synťáky ve druhé až po třetí, která zní jak hymna mládí. Zejména prostřední přesahuje rámec poprocku a pohybuje se někde ve vodách progresivního rocku. To ji ovšem asi poněkud diskvalifikuje a nepočítám s tím, že zazní na koncertu, který snad letos absolvuji. Třeba Elán překvapí.

Taky se mi hodně líbí slovenština. Strašně krásně mě hladí po uších. Texty nejsou dementní, takže neruší. Třeba taková Vymyslená má vlastně text docela vtipný. Slabší je možná text Aj keď bez peňazí, ta je vlastně celá taková slabší, taková ukňouraná. Tak jo, tak je tam slabší song, ale jen jeden z jedenácti :-)


https://sk.wikipedia.org/wiki/Nie_sme_zl%C3%AD 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama