Vector vs. Automata II

1. listopadu 2018 v 21:22 | Talaniel |  Hudba, u které brečím
Haken a jejich Vector (2018), nebo Between the Buried and Me a jejich Automata II (2018). Co je lepší?


Jednoduché - obojí je skvělé.

Album Automata II spadá do kategorie nákupů podle recenze a je to dobrá koupě. Na první poslech zní docela chaoticky, ale opakované poslechy ukazují, že jsou všechny čtyři stopy výborné. Melodické, místy drsné, ne moc growlu, což je dobře, protože growling je jako koření - je potřeba ho pečlivě dávkovat. Mohlo ho být klidně i méně. Nejsilnější místa jsou dle mě na konci skladeb Voice of Trespass (pasáž "We are hollow, condemned to the gallows") a The Grid (pasáž "We are in this together"). Celkově je hudba správným mixem technického metalu a atmosférických pasáží. 9/10 - ubírám bod za ne zcela hezký master a za příliš mnoho growlingu :-)

Vector od Hakenu byl však docela šok. Skoro musím souhlasit s jedním recenzentem, který napsal, že byla chyba poslechnout si vzorky z alba. Vynikl tak kontrast mezi skladbami, které člověk zná a které jsou nové. Vzhledem ke složitosti progresivního rocku/metalu má opakovaný poslech silný vliv a jednoznačně při prvním protočení vedou The Good Doctor a Puzzle Box.

Zato taková skladba Veil, to je opravdu maso a jeden poslech nestačí k plnému docenění. A to začíná tak nevinně klavírem a sborovým zpěvem jak z čehosi od Queen! Veil je stylově asi nejbližší právě albu Automata II, což vůbec není na škodu. Myslím, že to je od Hakenu zas něco trochu jiného, a to je správně, tak to v progresivním metalu má být.

Podobný problém mám s instrumentálkou Nil By Mouth. U Hakenu byl vždy spoleh, že skladby budou plné silných melodií, ale u nového alba to zas tak neplatí, zdá se mi, a melodie musí posluchač pozorně naposlouchat, než se zažerou pod kůži. Jakmile se to však stane, ukáže se, že na albu není vyloženě špatná stopa a po zásluze nejméně 9/10. Zásadní slabina: mastering. Prostě moderní překompresovaná hrůza. Veil je místy unavující. Mají v diskografii lepší skladby v délce přes deset minut.

The Grid


Puzzle Box
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 3. listopadu 2018 v 22:37 | Reagovat

Neznám ani jedno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama